Прес-центр

Мер Малецький узурпував владу підкупивши депутатську більшість? Шокуюча заява політичного експерта

 

 
 

 

Андрій Осіпов, виконавчий директор «Smart Solutions Law Group» та експерт Інституту Політичної Освіти, приїхав до Кременчука на запрошення  громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр».

Він виступив перед студентами, про що писала Програма Плюс і окрему увагу приділив журналістам та активістам. Серед присутніх були депутат міської ради Оксана Піддубна, Олександр Кальченко та секретар міськвиконкому Юрій Гриценко.

Зустріч була присвячена тому, на чому тримається усе місто – статуту та регламенту міської ради.

Експерт виявив у цих документах жахливу картину. Йдучи пункт за пунктом він відкривав очі присутнім на те, як прийнятий у минулому році регламент та статут надав непомірні можливості депутатській більшості у раді, натомість вся влада узурпована в руках однієї особи – міського голови. Так присутні пригадали про те, як міський голова нещадно диктує депутатській більшості, коли треба голосувати промовляючи кодове слово: «прошу голосувати, прошу підтримати».

Проходячись по тексту статуту та регламенту, присутні ледь встигали записувати – у кожному другому пункті ознаки узурпації.

Кременчужани попросили пана Осіпова надати експертний висновок, на що він пообіцяв передати його через громадський антикорупційний комітет. Тож докладніше – пізніше.

По завершенню журналісти просили дати оцінку статуту та регламенту взагалі, на що той відповів досить лаконічно:

«Регламент (кременчуцький, - Ред. ) є одним з найгірших, який я бачив останнім часом, а регламентів я побачив чимало. Але питання навіть не в його юридичній техніці, або юридичних помилках, які я покепкував, але намагався бути коректним.

 Питання в тому, що він містить явний ухил в бік міського голови із забезпечення централізації влади, місцева рада має працювати на конкурентних засадах. Там мають бути і колегіальні рішення ради і виконкому, а міський голова позбавлений можливості приймати рішення, він повинен зі своїми підлеглими готувати ці рішення і приносити їх в раду, або у виконком.

Частину рішень в регламенті прописані так, що роблять або неможливим їх прийняття з боку опозиції чи ініціювання депутатських корпусів або встановлюють надмірний поріг повноважень. Тому в даному випадку це є узурпація влади документально підтверджена, адже цей документ готував міський голова з його підлеглими. Коли я ознайомився з його текстом, а також порівняв його зі статутом територіальної громади що ухвалювався, прийнятим у 2016 році, мені стало зрозуміло, що це цілеспрямована дія. Бо можна помилитися в одному, в другому тексті, але якщо вони перекликаються між собою - і статут територіальної громади і регламент і там все в бік міського голови накручено, все в бік чиновників докручено, то вибачте, я вважаю що рада, яка не має голосу опозиції – це рада узурпована. Міський голова, який для себе зробив приоритетні процедури, владою узурповані - і так є ухил в бік міських голів в будь якій раді, а тут вона ще й зконцентрована. В Кременчуці взагалі немає виконкому конкурентного: весь склад виконкому це службовці ради, це пов’язані з міським головою.»

Андрій Осіпов розповів, що у порівнянні з іншими містами узурпація влади в Кременчуці або на рівні, або навіть більша. У Львові – подібна, але в Харкові краща ситуація, бо там є 19 посадовців, серед яких навіть науковці, а у Луцьку ще краща, бо там з цією проблемою боролися. Жахлива ситуація у Тернопілі.

«Ця пошесть загальноукраїнська! Я не кажу, що це винахід вашого мера, але те, що він цьому навчився і цю гидоту приніс сюди, означає що узурпація влади з’їдає як молодих політиків так і старих. Ваш мер молодий, я сподівався, що він буде більш демократичний і європейські буде сповідувати принципи, а він повністю переніс сюди найгірші практики старої школи.

І на останок: ваша рада і так кульгала, коли у вас не було виконкому, але коли тепер у вас з’явилася уставлена більшість в раді: 22 депутати з 42 в уставленій більшості, журналісти та громадські діячі мають розслідувати як утворилася ця більшість. Чи хтось з цих людей став на посаду з моменту прийняття повноважень ради, чи хтось отримав щось від ради у вигляді земельних ділянок, посад, вони чи їх родичі. Так просто це не можливо! Вони не домовилися в ході політичного компромісу, якби вони підписали між собою політичний меморандум і сказали: «б ми більшість в раді для того, щоб розвивати місто» я би їм поопладував, але більшість створилася кулуарно, а це завжди небезпека!

В Україні діє термін – «презумпція корупційності», тобто ми припускаємо, що будь який чиновник – можливо корупціонер, поки не буде спростовано іншим. Отже, оскільки більшість утворилася у такий дивний спосіб, при такому регламенті, при такому статуті територіальної громади, цілком очевидно, що тут є величезна загроза вашим інтересам. У вас чудове місто, ви можете розібратися, у вас всього 220-230 тисяч населення тому контролюйте все, ситуація хоч і складна але не безнадійна.»

Журналістів цікавило й питання, чи можна відкрити кримінальне провадження з цього приводу. На це Осіповим відповів, що з технічної точки зору це можливо. З 2012 року повідомлення про порушення мають вноситися до ЄРДР і далі починається розслідування, але слідчі як правило не вносять навіть дані в ЄРДР. Тож краще йти до суду. Але у той самий час найкращий спосіб, це контролювати – громадськістю вносити зміни.

Тож гість поїхав, лишивши кременчужан в роздумах. Отже навіть столичні гості помічають узурпацію влади у нашому місті. А громаді таки треба активізуватися і не спускати все на безлад.

 

http://pplus.in.ua/news/mer_maletskiy_uzurpuvav_vladu_p_dkupivshi_deputatsku_b_lsh_st_shokuyucha_zayava_pol_tichnogo_eksperta